Akvariumistika, jūrinė akvariumistika

akvariumistikaPovandeninis pasaulis nuo senų laikų traukia žmogų, tačiau dalintis savo paslaptimis niekada neskuba. Tačiau juk žmogus mėgsta svajoti ir savo svajonės siekti…
Nors ne kiekvienas galime paskirti savo gyvenimą jūros gilumų studijavimui arba gyventi prie jūros, tačiau kiekvienas mes galime turėti dalelę vandens stichijos savo namuose – akvariumą.

Senovės egiptiečiai, ko gero, buvo pirmieji akvariumistai.  Jų freskose pavaizduota nemažai įvairių žuvų, vandens telkinių. Labai dažnai senovės freskose vaizduojama vandens stichija byloja apie ypatingą jos reikšmę to istorinio periodo žmonijai. Senovės aristokratai veisė žuvis baseinuose, apie tai rašė Ciceronas, Aristotelis, Seneka. Kinojos akvariumistai tūkstančius metų tobulino ir iš kartos į kartą perdavinėjo žinias apie žuvų veisima ir selekciją.

1841 metais anglų gamtininkas Ward’as sukonstravo pirmąjį akvariumą pritaikytą namų sąlygoms.

Tiesa pats žodis “akvariumas” atsirado tik po 12 metų. Taip indą su vandeniu skirtą žuvų veisimui pavadino vokiečių mokslininkas Emilis Adolfas Rossmessler’is.

Akvariumistika – tai mokslas, menas, apie žuvų ir augalų  veisimą namų sąlygomis,akvariumus ir įrangą jiems.

Akvariumistika labai populiari, todėl akvariumų mėgėjų klubų yra visame pasaulyje. Kiekvienais metais vyksta daugybė parodų, konferencijų. Akvariumistika taip pat labai svarbi dėl to, kad prisideda prie žuvų veislių, įrašytų į raudonąją knygą išsaugojimo.

Maždaug iki 18 amžiaus vidurio akvariumistikoje vyravo nuomonė kaip palaikyti tinkamą akvariumo biologinę aplinką: deguonies šaltiniu buvo akvariumo augalai, vandens paviršius, žuvų išmatas utilizuoja tie patys augalai, sraigės, įvairios kirmėlės. 19 amžiuje išradus dirbtinį ventiliavimą, mechaninį filtravimą atsirado galimybė užtikrintį stabilią biologinę aplinką ne tik gėlavandenėms, bet ir jūrinėms žuvims.

Jūrinė akvariumistika šiuo metu žymiai mažiau išvystyta nei gėlavandenė. Ji (jūrinė)
yra brangiau kainuojanti, norint užtikrinti stabilią aplinkos pusiausvyrą jūriniame akvariume reikia daugiau įrangos ir pastangų. Tiesa šios pastangos atsiperka: už akvariumo stiklo matoma jūrinė augmenija ir gyvūnija, ypatingai koralai tikrai nepaliks abejingo nei vieno.

Jūrinė akvariumistika – įdomus hobis žmonėms, kurie neabejingi jūrų ir vandenynų gelmių paslaptims.