Retai kur yra apie tai kalbama, tačiau reikėtų žinoti, jog švara akvariume priklauso ne tik nuo periodiškos jo priežiūros, bet ir nuo pat pradžių suplanuotos akvariumo komplektacijos. Akvariumo pasirinkimo metu labai svarbus yra ir tinkamas akvariumo augalų bei grunto parinkimas.
Taigi, šiame straipsnyje apžvelgsime ne tik bendrąsias nuostatas dėl švaraus akvariumo vandens palaikymo, bet ir patyrusių akvariumistų patarimus, kurie yra praktiškai išbandyti.
Švara nuo pat pradžių – akvariumo paruošimas
Visų pirma yra būtina labai kruopščiai savo akvariumą išplauti. Kuomet akvariumas bus visiškai švarus, jį papildomai reikėtų perplauti druskos arba kalio permanganato tirpalu. Po to reikėtų akvariumą praskalauti paprastu vandeniu.
Akvariumo dugnui geriausia rinktis stambų žvyrą ar akmenėlius. Smulkus tamsios spalvos smėliukas nesulaiko purvo, o šviesus smėliukas atspindi šviesą, taip gąsdindamas žuvis, ko pasėkoje jos tampa išblyškusiomis.
Akvariumo žvyrą reikėtų atidžiai perrinkti, nepaliekant jame organinių atliekų ar šviesios spalvos akmenėlių. Perrinkus žvyrą jį reikia gerai perplauti, iki kol vanduo taps visiškai skaidrus. Po perplovimo žvyrą reikia išvirinti ir dar keletą kartų perplauti vandeniu. Toks žvyras bus pilnai paruoštas talpinimui į akvariumą.
Švarus žvyras turėtų padengti maždaug nuo 3 iki 5 centimetrų akvariumo dugno. Patyrę akvariumistai po žvyru kartais dar deda neplauto smėlio, apvirintų durpių ar molio, tačiau pradžiamoksliams to daryti nepatartina, nes gali kilti sunkumų išlaikant skaidrų vandenį. Na ir jokiu būdu akvariumo dugno nesugalvokite „pagerinti“ juodžemiu, mėšlu ar mineralinėmis trąšomis. O pasitaiko ir tokių entuziastų….
Pirmieji akvariumo augalai:
Kadangi akvariumo priežiūros subtilybių reikia išmokti, pradžiai patariama naudoti ne tokius aikštingus augalus. Taigi, pradedantiesiems labiausiai tiktų:
Vallisneria
Šie augalai yra gėlavandeniai, dar vadinami andrais, juostinėmis žolėmis arba tiesiog Vallis. Šio augalo nepatartina sodinti kartu su Cryptocoryne ar Sagittaria.
Myriophyllum
Šie augalai taip pat gėlavandeniai, jų yra netoli 70-ies rūšių. Tai – ilgi stiebai su smulkiomis atšakėlėmis. Paprastai prižiūrimi ir nereiklūs augalai.
Visų rūšių vandens paparčiai (Ceratopteris)
Tai greitai augantys ir besidauginantys augalai, pakankamai atsparūs sraigėms, dumbliams ir žuvų daromam poveikiui.
Hygrophila
Tai vienas iš mažiausiai reiklių augalų, nereikalaujantis specifinės priežiūros. Tačiau dėl smarkaus augimo, šį augalą periodiškai reikia apkarpyti.
Ludwigia
Tai gražus, paprastai besidauginantis ir greitai augantis augalas, kurio priežiūrai nereikia ypatingų žinių.
Cabomba
Šis augalas nereiklus, mėgsta kiek šiltesnį vandenį ir švarą.
Limnophila
Gražus ir pakankamai lengvai augantis augalas. Šį augalą patariama sodinti didesnėmis grupelėmis – po kelis stiebelius.
Sagittaria
Paprastai auginamas akvariuminis krūmas. Nesant pakankamam apšvietimui gali išaugti aukštas.
Jei visgi norite pasodinti sudėtingesnės priežiūros reikalaujančius akvariumo augalus, darykite tai praėjus 3 – 5 mėnesiams nuo akvariumo įkūrimo. Per šį laiką gruntas prisisotins būtinų medžiagų ir taps labiau derlingas.
Augalus patartina sodinti didesnėmis grupelėmis. Šios grupelės turi būti vienos rūšies. Tokiu būdu augalai lengviau išsilaiko, geriau auga. Taip pat pasirūpinkite augalų apšvietimu.
Ruošiant akvariumą, iš pradžių reikėtų įsodinti augalus ir tik po to pilti vandenį. Atvirkštiniu atveju vanduo susidrums ir visas jūsų darbas nueis perniek. Pasodintus augalus reikėtų uždengti popieriaus lapu ir atsargiai supilti vandenį. Kai vanduo bus supiltas, popierių išimkite.