Akvariumai, kaip žinia, yra filtruojami mechaniniais filtrais. Jų prigaminta pačių įvairiausių, tačiau reikėtų paminėti, kad patyrę akvariumistai gali apsieiti ir be jokių filtrų, o jų akvariumai vis vien švytės švara ir tvarka. Taip pat, vertinant geriausius akvariumų pavyzdžius, galima matyti, jog juose taip pat nėra jokių mechaninių filtrų.
Taip atsitinka dėl to, jog patirties ir žinių pagalba, patyrę akvariumistai sugeba sukurti aplinką natūralių filtrų susiformavimui. Kartais pažvelgus į tokį akvariumą net nekyla klausimų ar jame naudojami filtrai, mat tokiuose akvariumuose yra ideali švara (čia reikėtų kalbėti apie akvariumus, kuriuose vanduo nėra keičiamas). Žinoma, šitaip pasisekti gali ir mažiau patyrusiems entuziastams, tačiau tai nutinka išties retais atvejais.
Biologiniai filtrai – tai ne kas kita, kaip tanki augmenija, gaunanti pakankamą kiekį šviesos. Tokiose apaugusiose akvariumų vietelėse dažnai įsikuria įvairūs gyventojai, pvz. pirmuonys infuzorijos ar smulkios kirmėlaitės, mintančios bakterijomis. Tuo pat metu ir patys akvariumo augalai savo šaknimis, lapais ir stiebais sulaiko užterštas vandens daleles. Taip pat iš dalies filtro funkcijas atlieka ir bestuburiai gyvūnai – samangyviai (samanų gyventojai), vadinami Ectoprocta arba Bryozoa. Šie smulkūs gyvūnai gali palaikyti gana didelio, keliasdešimties litrų akvariumo švarą (tokiam darbui atlikti reikėtų poros tokių gyvūnų kolonijų). Šie gyvūnai į akvariumą dažniausiai patenka netyčia, su kitais augalais ar vandeniu.
Deja, kol kas nepakankamai akvariumų entuziastų dėmesio sulaukė dvišaliai moliuskai, kurie taip pat puikiai filtruoja akvariumo vandenį. Sphaerium ir Pisidium puikiai tinka šiltavandeniams kambariniams akvariumams, o moliuskai Unio ir Anodonta gerai prisitaiko šaltavandeniuose akvariumuose. Tačiau šie moliuskai ne visuomet prisitaiko prie dirbtinių gyvenimo sąlygų. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, jog Unio ir Anodonta moliuskų lervos (glochidia) – žuvų parazitai, todėl su jomis reikėtų elgtis labai apdairiai.
Geriausiu akvariumo filtratoriumi iš stuburinių galima būtų laikyti Afrikinių varlių buožgalvį (Xenopus laevis). Šie gyviai gali ramiai gyventi kartu su taikaus būdo žuvimis ir puikiai palaiko švarą. Deja, pastarieji gyvieji filtrai greitai užauga.
Taigi, jei išbandėte mechaninius filtrus ir norite įgyti naujos patirties kurdami savo akvariumą, išbandykite priemones natūraliam filtravimui – tai iš tiesų puiki patirtis.